Erdoğan yalnız mı kaldı?


Ak Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren Gülen Cemaati ile ittifak yaptığı bilinen bir gerçek. Ancak ne olduysa 7 Şubat MİT krizi ve Dershanelerin kapatılması kararları sonrası ittifak çöktü. Paralel yapının 17 ve 25 Aralık 2013 darbe

29.01.2016 18:20

Paralel yapıyla mücadelede Erdoğan yalnız mı kaldı?


Ak Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren Gülen Cemaati ile ittifak yaptığı bilinen bir gerçek. Ancak ne olduysa 7 Şubat MİT krizi ve Dershanelerin kapatılması kararları sonrası ittifak çöktü. Paralel yapının 17 ve 25 Aralık 2013 darbe planlarının deşifre olmasıyla kavga iyice belirginleşti. Ak Parti lideri 30 Mart yerel seçimleri öncesi il il dolaşarak halka paralel yapıyı anlattı ve halkı ikna etti.


Bir kısım medya iki taraf arasındaki bu savaşın suni gündem oluşturmak için yapıldığını iddia edecek kadar gerçeklerin uzağındaydı. Son günlerde (22 Temmuz 2014) emniyetteki paralel yapıya karşı başlatılan operasyonlar, bu kavganın ne kadar şiddetli devam ettiğinin açık bir göstergesi.


Söz konusu mücadelede paralel yapı, yekvücut halinde hükümete ve Başbakan Erdoğan’a karşı açıkça savaşmakta. Buna mukabil hükümet kanadının yekvücut olmadığı görülüyor. Ak Parti ve hükümet kanadından bu savaşın doğrudan tarafı olan, paralel yapıyla mücadeleyi üzerine alanların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.


Başbakan Erdoğan, 17 ve 25 Aralık 2013 sonrası paralel yapıyı meydanlarda halka anlatırken partisinden beklediği desteği görmediğini “ne susuyorsunuz, konuşsanıza”sözleriyle net bir şekilde ortaya koyuyordu. Sonraki günlerde Erdoğan gerek Ak Parti il başkanları ve gerekse Belediye Başkanlarıyla yaptığı toplantılarda bu şikayetini dile getirdi. Ne yazık ki içimizde de bu yapıya gerektiği tepkiyi koymayanlar var. Kimi belediyelerde bakanlıklarda cesaretle bu işin üzerine gidilmediğini görüyoruz. Devekuşu kafasını kuma gömer kimse görmüyor sanır. Millet kimin ne yaptığını görüyor. Kimin sessiz kaldığını kimin kafasını kuma gömerek ihanete göz yumduğunu görüyor ve biliyor. Bu ihanet şebekesine göz yumanlar müsamaha gösterenler bilsinler ki biz de milletimiz de bunu not ettik ediyoruz. Millet nezdinde hiçbir eylem hesapsız kalmaz.”


Bir konuşmasında: “Başbakanlıkta da kalsam, Cumhurbaşkanı da olsam, paralel yapıyla mücadele edeceğim” diyen Erdoğan bir başka konuşmasında: “Hukuk içerisinde demokrasi içerisinde bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz. Yalnız kalsam, tek kalsam ben bu mücadeleyi sonuna kadar yapacağım ama yalnız olmadığımı biliyorum. diyordu.


Erdoğan’ın konuşmalarından anladığımız, Ak Parti kadrolarının ve hükümet kanadının Erdoğan’ın istediği şekilde paralel yapıyla mücadele etmediğidir. Erdoğan’ın “Tek başıma kalsam da mücadele edeceğim” sözü bunu açıkça göstermekte; yine “Bazı bakanlıklarda ve belediyelerde istediğimiz gibi paralel yapıyla mücadele edilmiyor”sözleri de bir başka açıdan işin vehametini ortaya koymaktadır.


Evet! Başbakan Erdoğan, paralel yapıyla mücadelede yalnız kaldı. Halk sonuna kadar arkasında ancak gerek partisinde ve gerek bakanlıklarda ve gerekse belediyelerde bu mücadelenin istenildiği gibi verilmediği görülüyor.


Beşir Atalay, Efgan Ala, Bekir Bozdağ, Süleyman Soylu gibi birkaç bakan ve parti yöneticisi dışında konuşan yok. Belediye Başkanlarından ses yok. Milletvekilleri konuşmuyor. Ak Parti teşkilatlarının içinde, Belediyelerde, Bakanlıklarda ve bağlı kuruluşlarda yüzlerce paralelci görevinin başında olduğu bilinmektedir. Paralel yapıyla mücadele bir tek Tayyip Erdoğan’ın işi mi?


Yazımı bir şey ima etmeden Kur’an-ıKerim’de Yahudilerin Hz.Musa (as)’yı yalnız bıraktıklarını anlatan bir ayet mealiyle bitirmek istiyorum: “Ey Musa, Sen ve Rabbin gidiniz ve ikiniz savaşıp (düşmanları bertaraf ediniz). Bizburada (her türlü tehlike ve tecavüzden uzak) oturup bekleyeceğiz.” (Maide24).

Tarih: 25.07.2014 17:43
1698

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl